Zabawa jest bardzo prosta i zabawna zarazem, dzięki czemu nie trzeba specjalnie zachęcać dziecka do wzięcia udziału. Przybieramy wymyśloną przez siebie pozę. Można ręce położyć na biodrach, i jedną nogę podnieść w górę. Albo zrobić szpagat i położyć dłonie na głowie. Pełna dowolność! Tę postawę dziecko ma za zadanie zapamiętać, patrząc przez określony czas. Potem odwraca się tyłem, a my w tym czasie zmieniamy kilka elementów w przybranej pozie. Na odpowiedni sygnał dziecko odwraca się i stara się zauważyć te zmiany. Jeśli się uda, to czas na trudniejszą pozę!
2. Obrazkowa wyliczanka
Spośród ilustrowanych książek stojących na półce wybieramy jedną. Szukamy ilustracji, która zawiera dość sporo elementów. Gdy już znajdziemy odpowiednią, razem z dzieckiem patrzymy na obrazek przez 30 sekund, a potem kolejno wymieniamy wszystkie dostrzeżone elementy przez minutę. Najpierw dziecko, potem my. Jeśli mamy pod opieką kilkoro dzieci możemy zrobić konkurs i za każdą zauważoną rzecz stawiać punkt.
3. Ciepło – zimno
Na pewno sami dobrze pamiętacie tę zabawę! Wybrany wspólnie z dzieckiem przedmiot chowamy w dowolnym miejscu. Na parapecie, pod stołem, w szafie albo w bucie – ważne, by jakaś jego część wystawała. Dla starszych dzieci wybieramy mniejszą rzecz i chowamy tak, aby nie było jej widać. Teraz cała zabawa polega na tym, by dziecko odnalazło schowany przedmiot, słuchając przy tym naszych komend. „Ciepło” jeśli jest blisko danej rzeczy i „zimno” jeśli jest daleko. Do zabawy włączajmy również słowa bliskoznaczne, takie jak: mróz, chłodno, cieplej, gorąco, upał, parzy itp. Kiedy dziecko odnajdzie przedmiot, nie zapominajmy o gorących brawach!
4. Puzzle
Możemy układać z dzieckiem gotowe puzzle, ale warto też wspólnie przygotować własny zestaw. Samo tworzenie przyniesie mnóstwo radości. Z kolorowego papieru wycinamy kilka par identycznych przedmiotów (zegar, piłka, domek, lalka). Jeden przedmiot pozostawiamy w całości, a drugi rozcinamy na części – zadaniem dziecka jest złożenie go.
5. Literkowy obrazek
Wybieramy kilka obrazków z dużą ilością elementów. Najlepiej, by różniły się one tematyką. Jeden niech przedstawia np. park, inny plażę, a jeszcze inny – sklep albo restaurację. Wspólnie z dzieckiem wymieniamy elementy z obrazków, rozpoczynające się na wylosowaną wcześniej literę alfabetu. Wygrywa ten, kto wskaże więcej elementów!
6. Czego brakuje?
Na stole układamy różne przedmioty. Prosimy dziecko, by je nazwało. Następnie prosimy, aby wymieniło ich nazwy z zamkniętymi oczami. Jeśli robi to bezbłędnie, prosimy aby na chwilę opuściło pokój. My w tym czasie chowamy jakiś przedmiot. Po powrocie dziecko ma za zadanie wskazać, którego przedmiotu brakuje.
7. Geometryczne pary
8. Alfabet za oknem
9. Figury geometryczne w domu
10. Makaronowe sortowanie
Warto wybierać zabawy, które nie tylko sprawią dziecku wiele radości, ale także pomogą mu się rozwijać i nabywać nowych umiejętności. Poprzez zabawę rodzic może także bliżej poznać swoje dziecko i ocenić, co wychodzi mu lepiej, co gorzej, jakie maluch posiada talenty. Jak Wy bawicie się w swoim rodzinnym gronie? Macie swoje ulubione zabawy? Koniecznie podzielcie się w komentarzach!