Ostatnio na blogu pojawiło się zestawienie internetowych aplikacji graficznych, przydatnych w tworzeniu treści wizualnych. Dzisiaj prezentuję wam listę narzędzi online, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas pisania artykułów lub wpisów na bloga. Wszystkie darmowe i sprawdzone. Jestem ciekawa, czy je znacie i korzystacie.
Zecerka
Zecerka to bardzo ciekawe narzędzie online służące do korekty tekstów. Wystarczy wkleić tekst w odpowiednie pole i wybrać interesujące nas funkcje. I gotowe, nasz artykuł jest gotowy do publikacji! Możemy tu m.in. przenieść spójniki i przyimki do następnego wiersza, usunąć spacje przy znakach interpunkcyjnych, czy dodać kropki w popularnych skrótach. Opcji jest naprawdę sporo. Przy każdej funkcji znajdziemy znak zapytania, który po najechaniu kursorem myszy odkryje przed nami zasady poprawnej pisowni.
LanguageTool
LanguageTool jest wolnodostępnym narzędziem korektorskim. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy w naszym tekście nie kryją się powtórzenia, literówki i błędy. Po wklejeniu tekstu otrzymujemy wynik z zaznaczonymi błędami. Wszelkie wątpliwości rozwieje legenda znajdująca się u dołu strony. Narzędzie działa również w języku polskim.
Licznik Liter
Licznik Liter to darmowy kalkulator, który poda nam liczbę znaków lub liter w tekście. Ułatwieniem są podane na stronie limity znaków np. na Twitterze, w reklamach Google AdSense czy na portalu Allegro.pl. Jest to proste, ale przydatne narzędzie. Sprawdzi się podczas tworzenia wielu różnych tekstów.
Word Counter
Word Counter to narzędzie, które nie tylko podliczy ilość znaków i wyrazów w tekście. Dzięki niemu możemy również oszacować przeciętny czas czytania i mówienia na głos. Poznamy również gęstość słów kluczowych. Narzędzie poinformuje nas również, ile znaków czy wyrazów liczy przeciętne zdanie w tekście oraz ostrzeże nas przed ewentualnymi powtórzeniami.
Hemingway App
Hemingway App pomoże nam zweryfikować i poprawić przyswajalność naszego tekstu. Narzędzie podpowie, które frazy należy zastąpić prostszymi, tak aby tekst był bardziej czytelny i prostszy w odbiorze. Hemingway jest darmowy, ale ma jedną wadę – lepiej radzi sobie z tekstami w języku angielskim.
Jasnopis
Jasnopis działa na podobnej zasadzie co Hemingway. Z tą różnicą, że przeznaczony jest do tekstów w języku polskim. Narzędzie zaznacza zbyt długie zdania i podkreśla trudne słowa, które należałoby zastąpić łatwiejszymi. Informuje również o klasie trudności tekstu (w skali od 1 do 7). Możemy również poznać liczbę akapitów, zdań, słów i trudnych wyrazów w tekście. Dowiemy się, ile procent naszego tekstu stanowią poszczególne części mowy, oraz jaki jest stosunek rzeczowników do czasowników. Dzięki obszernej instrukcji obsługi nie będziemy mieć żadnych problemów z interpretacją wyników.
Copyscape
Copyscape to nic innego, jak wykrywacz plagiatów. Dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić, czy nasz tekst nie został powielony w innym miejscu w sieci. Wystarczy wkleić link do artykułu, aby pojawiła się lista z wynikami.
Siteliner
Siteliner również pozwoli nam wyśledzić plagiaty. Jest dużo bardziej rozbudowanym narzędziem, niż Copyscape. Wklejając link do jakiejkolwiek strony możemy dowiedzieć się, jaka jest jej procentowa unikalność treści. W wygenerowanej analizie znajdziemy spis wszystkich podstron zawierających i te niepowtarzalne, i zduplikowane treści. A także wiele innych szczegółów. Siteliner to niezwykle ciekawe i wnikliwe narzędzie, z którym warto się bliżej zapoznać.
Plagiarism Checker
Plagiarism Checker działa w drugą stronę – pomoże nam sprawdzić, czy przy tworzeniu tekstu sami nie popełniliśmy plagiatu. Po wklejeniu tekstu i wpisaniu kodu zabezpieczającego pojawi się strona z wynikami. Warto się zainteresować tym narzędziem w trosce o unikalność naszych tekstów.
Headline Analyzer
Headline Analyzer to narzędzie, które pomoże stworzyć atrakcyjny tytuł naszego artykułu. Bardzo dobrze radzi sobie w przypadku języka angielskiego, nieco gorzej – polskiego. Tak czy inaczej, warto mieć ten program na uwadze.
Hub Spot Blog Topic Generator
Hub Spot Blog Topic Generator to ostatnia deska ratunku, kiedy nie mamy pomysłu, o czym przygotować kolejny wpis. Wystarczy podać 3 słowa kluczowe, a Hub Spot wygeneruje na ich podstawie kilka pomysłów. Strona działa w języku angielskim, ale oczywiście nie przeszkadza to w użytkowaniu. Pomysły możemy przecież zrealizować po polsku.
* * *
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis okaże się pomocny. Na zakończenie mała zagadka – kto jest na tytułowym zdjęciu? 😜 Jestem pewna, że znacie prawidłową odpowiedź!