Michał Poznański jest aktorem, youtuberem i twórcą kanału Drollercaster (obecnie DC Studio). Tam prezentuje widzom bajkową serię fabularną dla nastolatków przy użyciu silnika graficznego popularnej gry Minecraft. Pomysł zrodził się z miłości do reżyserowania i tworzenia własnych filmów, a także z sentymentu do klasyków Disneya. Twórca pragnął stworzyć miejsce, które nie tylko zapewni młodzieży rozrywkę, ale i będzie źródłem przyjaznych treści, odpowiednich dla starszych i młodszych odbiorców. Drollercaster to nazwa niezwykłego świata, w którym toczą się losy równie niezwykłych bohaterów. Historia umiejscowiona w tym magicznym uniwersum szybko zyskała popularność – obecnie kanał posiada ponad 900 tysięcy subskrybentów. To jednak nie koniec sukcesów Michała Poznańskiego. Twórca sprawdził się również jako autor. Napisał bowiem dwie książki oparte na youtubowej opowieści: Dwa światy: Milton żyje oraz Drużyna Miltona. O drugim z wymienionych tytułów chciałabym dzisiaj opowiedzieć.
„Drużyna Miltona” od strony wizualnej
Podczas lektury zwróciłam uwagę na dopracowaną, cieszącą oko szata graficzna powieści, która idealnie współgra z treścią. Ilustracje w komiksowym stylu są barwne, żywe, pełne ekspresji. I mimo że niezbyt liczne, to przemyślane i starannie dobrane, doskonale oddające kulminacyjne punkty historii. Ponadto mnóstwo graficznych ozdobników czyni książkę bardzo atrakcyjną pod względem wizualnym. Strony tytułowe poszczególnych rozdziałów oznaczone są kolorami oraz prostymi grafikami. Odmiennym tłem i fontem wyróżniono rozmowy za pośrednictwem czatu, dzięki czemu nie zlewają się z tekstem głównym. W dość ciekawy sposób przedstawiono również nagrania głosowe Miltona, głównego bohatera – aby poznać ich treść, trzeba obrócić książkę. Cała publikacja wydana została na papierze o wyższej gramaturze, co wpływa na jej trwałość oraz wygodę czytania. Wszystko to sprawiło, że z przyjemnością zagłębiłam się w opowieść Michała Poznańskiego. Wydawca potraktował książkę jako całość i tak też ją zaprojektował – traktując wszystkie jej elementy współmiernie. Treść, jej układ, typografię, kolory i surowce, z jakich ostatecznie powstała. Czytelnik otrzymuje produkt wysokiej jakości, przygotowany z dużą starannością, dopieszczony pod każdym względem.
Krótko o fabule
Głównym bohaterem jest postać z gry komputerowej – Milton, który pewnego dnia postanawia wyruszyć w podróż na Ziemię, do świata ludzi. Na miejscu okazuje się, że nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Leniwoludzia czeka wiele komplikacji i wyzwań, ale łatwiej pokonywać trudności, gdy ma się wsparcie przyjaciół. Wierne ziemskie fanki Miltona, Ola i Emilka, a także cybernetyczne postaci – Sindey, doktor Gibson oraz kot Gabryś – pomagają mu uporać się z przeciwnościami losu i wrócić do wirtualnej kwadratowej rzeczywistości. Czy akcja ratunkowa się powiedzie?
Wrażenia
Nie spodziewałam się, że aż tak polubię bohaterów powieści. A jednak! Autor miał świetny pomysł na fabułę i zrealizował go z dużą wprawą. Nie wiem, jak wiele Michał Poznański zaczerpnął z animacji opublikowanych na swoim kanale. Czy książka jest tylko nawiązaniem do internetowej opowieści, jej uzupełnieniem, czy po prostu papierową wersją. Nie zmienia to jednak faktu, że cała koncepcja wprawiła mnie w ogromny podziw i zdumienie. Autor stworzył niesamowitą i pochłaniającą bez reszty historię, nawiązując do znanej gry komputerowej i ukazując różnice między rzeczywistością a cyberprzestrzenią. Tutaj trudno się nudzić, bo przygoda goni przygodę, a ukazane rozbieżności między światem realnym a wirtualnym niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Powieść jest pełna humoru słownego i sytuacyjnego, a dialogi żywe i skonstruowane w taki sposób, by podkreślić odrębną osobowość każdej z postaci. Autor posługuje się lekkim, przystępnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Krótkie rozdziały i atrakcyjna kompozycja treści stanowią zachętę dla młodszych odbiorców.
Słowem zakończenia
Drużyna Miltona to pozycja idealna nie tylko dla fanów Minecrafta, lecz dla wszystkich miłośników młodzieżowej literatury przygodowej i fantastycznej. Nawet ci, którzy niewiele wiedzą o ‘kwadratowej’ produkcji komputerowej, bez problemu przenikną do świata przedstawionego w książce. Jest to opowieść o sile przyjaźni, bezinteresownej pomocy, lojalności wobec bliskich osób i wytrwałości w dążeniu do celu. Polecam czytelnikom w wieku 8-13 lat.
Moja ocena: 4/5
Tytuł: Drużyna Miltona
Autor: Michał Poznański
Wydawnictwo: Altenberg
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 304
Oprawa: Twarda
Recenzja powstała przy współpracy ze Stowarzyszeniem Sztukater.
Tym razem mówię pas.
Doskonale rozumiem, to książka nie dla każdego 😉