Jednym z najważniejszych warunków zachowania dobrej kondycji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Oleje roślinne idealnie się do tego nadają, ponieważ są:
- lepiej tolerowane przez skórę niż związki syntetyczne
- bezpieczne i przyjazne dla skóry
- efektywne w działaniu
- oleinowe – składają się w większości z trójglicerydów zawierających reszty kwasu oleinowego. Najpopularniejsze oleje tego typu: migdałowy, arachidowy, z orzechów laskowych, z orzechów makadamii, z avocado, z pestek brzoskwini, z pestek moreli, ryżowy, oliwa z oliwek. Ponieważ są one trudne w emulgowaniu, często mieszane są z olejami mineralnymi. Stosowane są w leczeniu ran, zabiegach natłuszczania skóry oraz do produkcji olejków do kąpieli, kremów, emulsji.
- linolowe – składają się w większości z trójglicerydów bogatych w reszty kwasu linolowego. Najpopularniejsze oleje tego typu: słonecznikowy, sojowy, sezamowy, kukurydziany, z pestek winogron, arganowy, z orzecha włoskiego, z kiełków pszenicy, z krokosza barwierskiego. Oleje typu linolowego wykazują właściwości przeciwzapalne i wspomagają leczenie trądziku.
- linolenowe – są źródłem trójglicerydów bogatych w reszty kwasu linolenowego oraz gamma-linolenowego. Najpopularniejsze oleje tego typu: lniany, z ogórecznika, z wiesiołka, z dzikiej róży, z pestek czarnej porzeczki, z nasion żmijowca. Oleje linolenowe uczestniczą w odbudowie spoiwa lipidowego warstwy rogowej. Są stosowane do wszelkiego typu emulsji, lipokremów, sztyftów oraz do licznych dodatków spożywczych przeznaczonych do leczenia suchości skóry.
Oleje półschnące są przeznaczone dla cery mieszanej, normalnej, suchej i dojrzałej. Są gęstsze niż oleje schnące, ale nie bardzo ciężkie. Dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Zawartość kwasów wielonienasyconych waha się między 20% a 49%.
Oleje nieschnące są gęstsze, bardzo dobrze nawilżają i natłuszczają, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla cery suchej i dojrzałej. Nie powinny być stosowane przy cerze tłustej i mieszanej, ponieważ mogą „zapychać” skórę, pozostawiać tłustą warstwę i powodować powstawanie zaskórników. Zawartość kwasów wielonienasyconych to 19% lub mniej.
Sporo informacji, prawda? Jeśli udało Wam się przez to przebrnąć, powinniście mieć opanowane podstawy dotyczące olejów. Jeśli macie cerę mieszaną i tłustą, przeczytajcie wpis o olejach dla tego typu skóry.
Post wymagający wiele wiedzy i pracy, sporo się dowiedziałam, dzięki 😉
Dziękuję za pozytywne słowa 🙂 Sama od niedawna bliżej się interesuję tą tematyką, dlatego postanowiłam uporządkować zebrane informacje – zarówno dla innych, jak i dla samej siebie. Miło, że do mnie zajrzałaś 🙂