Każdy przedszkolak wie, że urazy się zdarzają – mniejsze lub większe są nieodłącznym elementem naszego życia. Wszędzie można ulec wypadkowi: na wycieczce, na podwórku, a nawet w domu, podczas wykonywania codziennych czynności. Na szczęście ciało człowieka ma solidną barierę ochronną, a organizm wie, jak sobie radzić w takich przypadkach. O tym, jak przebiega proces gojenia ran, mały czytelnik dowie się z książki Sekretne życie strupków od wydawnictwa Debit. Mariona Tolosa Sistere i Ariadna Garcia Turon zabierają odbiorcę w podróż po zakamarkach ludzkiego organizmu i nie tylko. W ciekawy sposób opowiadają o tym, z czym spotykamy się na co dzień, wyjaśniając przy okazji szereg ważnych pojęć i przekazując garść wiedzy na temat naszego ciała. Autorki odkrywają przed nami tajemnice ludzkiej krwi, prezentują różne typy urazów i sposoby leczenia, a także uczą udzielania pierwszej pomocy. Jest to fascynująca wycieczka, która z pewnością zainteresuje spore grono czytelników.
Treść
Na pierwszych stronach z małym czytelnikiem wita się Uraz, który pokazuje, w jaki sposób powstają otarcia, siniaki, skaleczenia czy zadrapania. Podpowiada również, że jego ulubionym miejscem jest podwórko, z czym raczej nietrudno się zgodzić. Kolejne karty pozwalają odbiorcy wniknąć w ten temat nieco głębiej. Opowiadają o krwi i jej składnikach, a także ich roli w procesie gojenia ran. Odbiorca dowiaduje się, że ciało człowieka potrafi leczyć się samo. Może zobaczyć, co dzieje się w organizmie w przypadku zranienia i jak na uszkodzonej skórze powstaje strup. Na czytelnika czeka też przygotowany przez autorki katalog urazów, który krótko opisuje poszczególne ich rodzaje. Są tu otarcia, skaleczenia, uderzenia, oparzenia, ukąszenia i ukłucia. Nie mogło też zabraknąć rozdziału o pierwszej pomocy, który w prosty, przejrzysty sposób wyjaśnia zasady opatrywania ran.
Autorki nie skupiły się wyłącznie na strupkach, jak sugerować by mógł tytuł książki. Czytelnik ma również okazję zapoznać się bliżej z siniakami i ich kolorami. Dowie się, jak uniknąć urazów spowodowanych pobytem na świeżym powietrzu: odcisków, oparzeń, skaleczeń stóp, ukąszeń owadów, obrzęków czy poparzeń przez meduzy. Pozna różne ciekawostki ze świata dotyczące urazów. Ostatnie rozdziały przybliżą odbiorcy temat lekarzy wśród zwierząt oraz środków naturalnych wspomagających leczenie ran i chorób. W książce znajduje się również quiz typu „Prawda czy fałsz”, gdzie czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę, porównując swoje odpowiedzi z tymi zamieszczonymi na ostatniej stronie.
Wrażenia
Książka została bardzo ładnie wydana – w dużym formacie, z twardą oprawą, bogato ilustrowana. Rysunki Mariony Tolosy Sistere są specyficzne i zapewne nie każdemu przypadną do gustu, choć ja się z nimi polubiłam. Ta specyficzna kreska przykuwa uwagę, dobrze komponuje się z treścią i ułatwia przyswajanie wiadomości. Ilość informacji jest według mnie odpowiednio dopasowana do odbiorcy, czyli dla dziecka od czwartego roku życia wzwyż. Krótko, zwięźle, ale ciekawie, różnorodnie i na temat. Forma przekazu jak najbradziej atrakcyjna, z lekkim humorystycznym wydźwiękiem. Myślę, że przedszkolaki będą zachwycone tą pozycją i nie jeden raz do niej powrócą! A być może Sekretne życie strupków obudzi w nich głód wiedzy i skłoni do dalszego zgłębiania tajemnic ludzkiego ciała. Gorąco polecam!
Moja ocena: 5/5
Tytuł: Sekretne życie strupków
Autor: Mariona Tolosa Sistere, Ariadna Garcia Turon
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 24
Oprawa: Twarda
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Debit.
Świetna książka dla maluchów! Oryginalna grafika skradła moje serce:)
Też podoba mi się ta kreska ilustratorki, jest dość osobliwa, ale przyjemna.
Chętnie przeczytam wspólnie z moimi siostrzeńcami.
Gorąco polecam! Warto 🙂
sama jestem ciekawa tej książki, dopiero później przeczytałabym ją dzieciom 😉
Nawet dla osoby dorosłej ta książka może okazać się interesująca 🙂