Wiek przedszkolny jest kluczowy dla rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych. Od około czwartego roku życia dzieci coraz lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem emocji. Jednak nie zawsze potrafią prawidłowo je przeżywać, wyrażać, wskazać ich przyczyny. Skutkuje to często trudnościami w nawiązywaniu relacji rówieśniczych. Nauczyciel wychowania przedszkolnego powinien stwarzać jak najwięcej różnorodnych sytuacji, które będą wspomagały rozwój umiejętności społecznych u podopiecznych. Należą do nich bez wątpienia zabawy wspólne, tematyczne, gry zespołowe czy zabawy z elementami dramy. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój emocjonalno-społeczny jest mocno związany z rozwojem poznawczym i sprawnością językową dzieci. O emocjach trzeba rozmawiać! Wyjaśniać ich przyczyny, prezentować i omawiać sposoby radzenia sobie z nimi. Tu z pomocą przychodzi seria książeczek Uczucia Gucia od Wydawnictwa Debit. Cykl ten stworzony został przez Aurelie Chien Chow Chine, specjalistkę od technik relaksacyjnych, która od wielu lat pracuje z dziećmi.
Co w środku?
Bohaterem książek jest mały jednorożec Gucio. Życie stawia go w najróżniejszych sytuacjach. Tak samo jak ludzie, Gucio odczuwa wówczas szczęście, smutek, zazdrość, złość, wstyd, strach, smutek albo poczucie winy. Jego magiczna grzywa zmienia kolor zależnie od odczuwanej emocji. Co oznaczają poszczególne barwy? Odpowiedzi należy szukać w poszczególnych częściach cyklu.
Każda książeczka opisuje jeden dzień z życia jednorożca. Mały czytelnik dowiaduje się, co tym razem przytrafiło Guciowi i jak on się w związku z tym czuje. Poznaje również ćwiczenie oddechowe, dzięki któremu łatwiej jest ujarzmić daną emocję. Co zrobić, kiedy jesteśmy zdenerwowani? Gucio twierdzi, że najlepiej stworzyć sobie ochronną bańkę. Gdy się złościmy, możemy przegonić chmurę złości, podążając za wskazówkami bohatera. A w przypadku szczęścia sprawdzi się ćwiczenie oddechowe na podzielenie się dobrym humorem. Żeby sprawdzić, czy stosowane przez jednorożca techniki faktycznie pomagają, wystarczy wysłuchać dalszej części historii. Na ostatnich stronach autorka opowiada o samopoczuciu Gucia po wykonaniu ćwiczeń i pokazuje, jak to wpływa na jego najbliższe otoczenie.
Wrażenia
Uczucia Gucia to starannie i bardzo ładnie wydana seria. Czym się wyróżnia? Niewielki, kwadratowy format książeczek sprawia, że zgrabnie leżą one w małych dłoniach. Twarda oprawa oraz grube i dość sztywne strony są gwarancją trwałości. Kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje emanują ciepłem i spokojem. Główny bohater wzbudza sympatię nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Tematyka publikacji jest ważna i bardzo potrzebna, a treść poszczególnych tomów wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalno-społeczny maluchów. Techniki relaksacyjne przedstawione przez autorkę sprawdzają się w praktyce. Dzieci chętnie wykonują opisane w książeczkach ćwiczenia oddechowe, uczą się mierzyć z emocjami i prawidłowo je przeżywać. Seria pomaga rozwijać u maluchów szereg cennych umiejętności, które pomogą im funkcjonować w społeczeństwie i osiągać sukcesy w nauce oraz życiu osobistym. Czego chcieć więcej?
Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego przedszkolaka. Z całego serca polecam cykl Uczucia Gucia rodzicom, opiekunom, nauczycielom, a przede wszystkim dzieciom, które dopiero wkraczają w świat emocji i relacji międzyludzkich.
Moja ocena: 5/5
Tytuł serii: Uczucia Gucia
Autor: Aurelie Chien Chow Chine
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2019 – 2021
Liczba stron: 32
Oprawa: Twarda
Kupię dla mojego siostrzeńca. 😊
Gorąco polecam, naprawdę warto dodać kilka książek z tej serii do biblioteczki malucha 😊
Bardzo ciekawa propozycja moja fanka jednorożców na pewno będzie zachwycona
Myślę, że na pewno będzie! 😊
Po zapoznaniu się z recenzją jestem zainteresowana tą serią! I to bardzo!
Gorąco zachęcam do zakupu! 😊